سید وحید میرنظامی، رئیس شورای شهر اراک:«شهر را با هم بسازیم» شعار شورای ششم است

خلاصه خبر :

سید وحید میرنظامی، رئیس شورای شهر اراک:

♦️«شهر را با هم بسازیم» شعار شورای ششم است

♦️به دنبال شهرداری چهار ساله هستیم که ثبات مدیریت شهری را ایجاد کندسیدوحید میرنظامی، رئیس شورای شهر اراک ضمن تبریک روز خبرنگار به خبرنگاران و اهالی رسانه، اظهار کرد: امید است اصحاب رسانه زبان ناطق صادقی داشته و انعکاس دهنده حقایق باشند چراکه آنچه در خبررسانی حائز اهمیت است، صداقت در انعکاس واقعیت ها است. رسالت اولیه جامعه خبری، انعکاس صادقانه و واقعی اخبار و اطلاعات در راستای پاسداشت حقوق عمومی است، در واقع این حق شهروندان است که نسبت به حقوق عمومی خود آگاه باشند.وی با اشاره به اینکه اعضای شورای ششم افرادی رسانه ای و جزو فعالان فرهنگی و اجتماعی بوده و هستند، گفت: انتظار می رود در خصوص شورا نیز رسانه ها ضمن انعکاس واقعیت ها، انتقاد منصفانه، عالمانه و مشفقانه را نیز فراموش نکنند و همگی در راستای استیفای حقوق عمومی اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه مجموعه مسائل مبتلابه مدیریت شهری بسیار گسترده است و نمی توان به همه این مسائل به صورت جامع و در آن واحد رسیدگی کرد، اولویت بندی را روشی عقلانی در رسیدگی به امور دانست و افزود: “شهر را با هم بسازیم” شعار شورای ششم است و برای تحقق این مهم برخورداری از نگاه متوازن امری ضروری است. در ادوار گذشته گاهی نگاه شهرداران به مسائل شهری تک بعدی یا دو بعدی بوده است در حالی که در این خصوص یک نگاه متوازن و متعادل نیاز است و باید به همه مباحث مدیریت شهری توجه داشت.

میرنظامی با بیان اینکه معدل تحصیلی و جایگاه علمی اعضای شورای ششم از تمامی دوره های گذشته بالاتر است و اعضای شورای حاضر دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و بر این اساس نگاه آنها به مسائل، علمی و مبتنی بر نظم و اولویت بندی است، گفت: نکته حائز اهمیت این است که منابع و زمان، محدود و نیازها نامحدود هستند و در چنین شرایطی حتما باید اولویت بندی را در اقدامات مد نظر داشت. خوشبختانه روسای کمیسیون ها افرادی متخصص و قوی هستند و با توجه به تجربیات و اندوخته های قبلی متولی هر یک از کمیسیون ها شده اند و با رعایت اولویت بندی به همه موارد به صورت جامع خواهند پرداخت.

وی یکی از وجوه تمایز شورای ششم با شوراهای قبلی را رویکرد اجتماعی و فرهنگی اعضا عنوان کرد و گفت: در این دوره نگاه اعضای شورا که افرادی دارای دیدگاه فرهنگی اجتماعی هستند، علاوه بر توجه به مواردی همچون طرح جامع شهر اراک و پروژه های عمرانی و … به عنوان سخت افزارهایی که برای زیست شهری مورد نیاز هستند، توجه ویژه و پررنگ تر به مباحث اجتماعی و شهری است که در دوره های گذشته مغفول مانده و توجه لازم به آنها صورت نگرفته است.

میرنظامی درخصوص سیاست های شورای ششم در بحث انتخاب شهردار گفت: گرفتاری که در بحث انتصاب ها نه فقط در شوراهای اسلامی و شهرداری، بلکه در بخش های مختلف کشور وجود دارد این است که گاه افرادی با یک دلیل و حتی در برخی موارد بی دلیل منصوب می شوند و پس از مدتی باید هزار و یک دلیل برای برکناری آنها آورد و این یکی از چالش های مدیریتی در کشور است.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت برای کسی مالکیت ایجاد نمی کند، همه خدمتگزارند و ماموریت هایی دارند، افزود: یکی از چالش های موجود در کشور ما عدم تربیت نیروی انسانی است. برای مثال در حال حاضر با تغییر دولت، یکی از چالش های جدی پیش روی دولت جدید، کمبود افراد کادرسازی شده است و در واقع به تربیت منابع انسانی در دوره های مختلف توجه صورت نگرفته و شهرداری یکی از این عرصه هاست.

وی با بیان اینکه وقتی انتصاب افراد بدون در نظر گرفتن شایستگی باشد، برداشتن فرد از یک پست هم سخت خواهد بود گفت: اگر فردی صالح باشد و تعلق خاطر به پست و مقام نداشته باشد وابستگی به شغل و مقام هم ندارد. شورای ششم بدنبال بی ثباتی در مدیریت شهری نیست و در خصوص شاخص های شهردار و برنامه مدیریت شهری و … از قبل تبادل نظر و آرا داشته ایم. به دنبال شهرداری هستیم که بتوانیم چهار سال مدیریت شهری را به او بسپاریم، در واقع در بحث انتخاب شهردار بدنبال ثبات مدیریت و انتخاب فردی هستیم که دارای رویکرد اجتماعی و فرهنگی باشد.

میرنظامی با بیان اینکه شورای جدید در خصوص انتخاب شهردار نگاه ویژه ای دارد و از آنجاکه رویکرد اجتماعی و فرهنگی را دنبال می کنیم باید شهرداری را انتخاب کنیم که متناسب با این رویکرد حرکت کند، افزود: کسی را می خواهیم که نگاه متوازن داشته باشد و در عین حال که پروژه های عمرانی را دنبال می کند به مسائل اجتماعی و فرهنگی هم نگاه ویژه داشته باشد .

وی با تاکید بر اینکه اعضای شورا با قدرت از سرپرست جدید شهرداری حمایت خواهد کرد و مسئولان اجرایی و شهری این را بدانند که شورای جدید از او حمایت می کند، اظهار کرد: در انتخاب شهردار تلاش می کنیم کسی را انتخاب کنیم که در طراز شهرمان باشد. ثباتی در مدیریت شهری و تغییر متعدد شهرداران منافع مردم را به خطر می اندازد و برای شهر خسارت بار است.

میرنظامی با بیان اینکه فعلا گزینه ای مد نظر ما نیست، اظهار کرد: فراخوانی در این زمینه منتشر شده است که بر اساس آن از فرهیختگان مدیریت شهری خواسته شده است که یا خودشان را برای پست شهرداری اراک معرفی کنند یا کسانی را برای تصدی این پست معرفی کنند، پس از این مرحله این افراد غربالگری خواهند شد و در نهایت وقتی به چند گزینه اصلی رسیدیم، با آنها مذاکره می کنیم هر کسی که توانمندی اداره شهر را داشته باشد و پاسخگوی مطالبه گری شورا باشد و منافع مردم را تامین کند به عنوان شهردار انتخاب خواهد شد .

وی بومی بودن را یک اولویت در انتخاب شهردار عنوان کرد و افزود: هیچ بازه زمانی را برای انتخاب شهردار در نظر نداریم. هیچ قولی برای شهرداری اراک به کسی نداده ایم و تنها توانمندی فرد برای ما اهمیت دارد. پس از رسیدن به جمع بندی در زمان مناسب، شهردار جدید را پس از طی فرایند مورد نظر معرفی خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *